Σελίδες

Δευτέρα 15 Ιουνίου 2015

Διαμαρτυρία τῆς Ἱερᾶς Συνόδου τῆς Βουλγαρικῆς Ὀρθόδοξης Ἐκκλησίας καί Γονέων γιά νά σταματήσει ἡ συνεχιζόμενη προώθηση τῆς Γιόγκα στά δημόσια σχολεῖα


 Η Ιερά Σύνοδος της Βουλγαρικής Ορθόδοξης Εκκλησίας και γονείς από όλη τη Βουλγαρία απέστειλαν επιστολές προς τον Βούλγαρο Υπουργό Παιδείας και Επιστημών Τοντόρ Tanev, ζητώντας να σταματήσει η  συνεχιζόμενη προώθηση της γιόγκα στα δημόσια σχολεία της Βουλγαρίας.
Η Ιερά Σύνοδος κάνει λόγο για ανησυχητική, απαράδεκτη και ανεπίτρεπτη πρακτική στο βουλγαρικό εκπαιδευτικό σύστημα και αναφέρει ότι θεωρεί ποιμαντική υποχρέωση να επιστήσει την προσοχή στα ακόλουθα:
1. Αυτό γίνεται από τα επίσημα εκπαιδευτικά ιδρύματα και κρατικές αρχές, έργο και ευθύνη των οποίων είναι να διασφαλίσουν την πνευματική και ψυχική υγεία των εφήβων.
2. Οι προσπάθειες να περάσει μια ανατολική πνευματική πρακτική ως ένα σύστημα πεποιθήσεων και τεχνικών για την καταπολέμηση του στρες είναι μια απαράδεκτη μορφή προπαγάνδας και επικίνδυνης αποκρυφιστικής διδασκαλίας.
3.  Στα κείμενα για τις τελικές εξετάσεις στη βουλγαρική γλώσσα και λογοτεχνία που παρουσιάζονται ως «επιστημονικά» παρουσιάζεται το κείμενο της συνέντευξης με τον Αυστραλό Σουάμι Σιβαμούρτι την ιστοσελίδα του "Yoga Studio 108" http://www.yoga108.info/patepisi- i-interwiuta / svami-shivamurti). Το περιεχόμενο της συνέντευξης σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να ονομάζεται επιστημονικό, αλλά μάλλον παρουσίαση - διαφήμιση μιας θρησκευτικής πρακτικής, προκειμένου να προσελκύσουν νέους οπαδούς.Αυτό το κείμενο δεν παρέχει αντικειμενική πληροφόρηση και στοχεύει να προωθήσει το σύστημα της γιόγκα ως κάτι το καλό και χρήσιμο.
4. Είναι αξιοσημείωτη τάση τα τελευταία χρόνια σε παιδικούς σταθμούς και σχολεία  της Βουλγαρίας να διδάσκουν γιόγκα, η οποία παρουσιάζεται ως ακίνδυνη άσκηση - τμήμα της φυσικής αγωγής των εφήβων. 
5. Οι μαθητές και οι έφηβοι που στερούνται μιας διεξοδικής, συστηματικής και σύγχρονης θρησκευτικής εκπαίδευσης, δεν είναι σε θέση κριτικά να διακρίνουν την αλήθεια από το ψέμα.
Η Ιερά Σύνοδος της Βουλγαρικής Ορθόδοξης Εκκλησίας ζητά από τους βουλευτές να διευκρινιστούν οι λεπτομέρειες σχετικά με την ευθύνη για την επιλογή των κειμένων αυτών και κάνει για ακόμα μια φορά έκκληση με νέο Νόμο η θρησκευτική εκπαίδευση να μπεί ως ένα κανονικό μάθημα στο πρόγραμμα σπουδών.
Η Διαμαρτυρία των γονέων αναφέρει ότι πρόκειται για μια έμμεση προπαγάνδα ξένων αποκρυφιστικών διδασκαλιών και ότι οι μαθητές λαμβάνουν μέρος άθελα τους σε  διδασκαλίες της γιόγκα, η οποία είναι επιβλαβής όχι μόνο πνευματικά, αλλά και  εντελώς ξένη ως προς τις βουλγαρικές εκπαιδευτικές παραδόσεις και τον πολιτισμό μας.
Η ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΗΣ ΙΕΡΑΣ ΣΥΝΟΔΟΥ ΤΗΣ ΒΟΥΛΓΑΡΙΚΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ
ПИСМО от СВ. СИНОД на БПЦ-БП до Комисията по образованието и науката при НС относно темата на матурата за 12 клас по БЕЛ
   Във връзка с постъпили в Синодалната канцелария сигнали за тазгодишната матура по български език и литература за 12 клас, в която бяха включени като изпитен материал текстове и въпроси върху системата йога, архиереите от Светия Синод на БПЦ - Българска Патриаршия начело с Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Неофит изпратиха до Комисията по образованието и науката при Народното събрание следното писмо:
"УВАЖАЕМИ НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
Обръщаме се към вас във връзка с многобройни сигнали от страна на родители, журналисти, студенти и граждани, обезпокоени от неуместна и неправомерна пропаганда на йога в изпитните материали за матурата на завършващите средно образование ученици. Недопустимо е едно нетрадиционно за България източно религиозно учение да бъде пропагандирано и натрапвано на учениците чрез включването на неподходящи текстове и въпроси в задължителните зрелостни изпити по български език и литература (БЕЛ). Става дума за текстове и насочващи въпроси, които са включени като задължителна част от зрелостните изпити за всички ученици, завършващи българското общообразователно училище.
Във връзка с тази смущаваща практика в българската образователна система ние, архиереите от Св. Синод на БПЦ, считаме за свой пастирски дълг да насочим вашето внимание към следното:
1. Тази форма на популяризиране и скрито пропагандиране на принципите и практиките на йога сред учениците в Република България, и то от страна на МОН в рамките на зрелостните изпити по БЕЛ, е неприемлива и недопустима. Още повече, че това се прави от страна на официални образователни институции и държавни власти, чиято задача и отговорност е да гарантират духовното, интелектуалното и психичното здраве на подрастващите.
2. Опитите да се лансира една източна духовна практика като система от възгледи и техники за борба със стреса и подпомагане на личностното развитие представлява недопустима форма на пропагандиране, индоктриниране и натрапване на учениците на религиозни възгледи и опасни окултни учения.
3. Текстовете и твърденията, които в изпитните тестове са представени като „научни” (Въпрос 23 отг. Б), т.е. неподлежащи на опровержение и недопускащи критично отношение и възприемане от страна на зрелостниците, всъщност имат за цел популяризиране прийомите на йога и привличането на нови последователи. С огромно безпокойство установихме, че във въпроси от 23 до 28 е представен текст от интервюто с австралийката Свами Шивамурти на сайта на „Йога студио 108“ (поместено там на 18 ноември 2012 г.http://www.yoga108.info/patepisi-i-interwiuta/svami-shivamurti).Съдържанието на интервюто по никакъв начин не може да се нарече научно, а е по-скоро рекламно представяне на религиозна практика с цел привличане на нови последователи. Този текст не предоставя обективна информация, а има за цел съзнателно и целенасочено да пропагандира системата йога като нещо универсално, добро и полезно.
4. Прави впечатление тенденцията, през последните години в детските градини и училищата под различни форми да се преподава йога, която се представя като безобидни упражнения - част от физическото възпитание на подрастващите. Според специалистите по религиознание, а и според самите последователи на йога, това учение не може да се разглежда само като система от физически упражнения. То изисква и специални техники за дишане, медитация и мантри, които се прилагат както в традиционните индийски практики, така и в много нови религиозни движения. Понятието „йога“ на санскрит има над 20 определения, но най-важните от тях са „връзка“, „единение“, „съединение“, като в своята същност системата има за цел да свърже душата на човека с висши свръхестествени сили (неясно какви!). В най-пълна степен това понятие отговаря на латинската дума „религия”. Духовните практики на йога, в който и вид да се вземат, се явяват задължителен компонент на всички религиозни традиции на Индия. И затова ще подчертаем, че всички видове йога имат религиозен характер.
5. Учениците и подрастващите, лишени от задълбочено, системно и съвременно религиозно образование, не са в състояние критично и самостоятелно да разграничават истината от лъжата, доброто и полезното за духовното израстване на личността от всичко, което е пагубно, вредно и деструктивно за душата. За духовно неподготвените и религиозно непросветени млади хора фактически йога, представяна им като алтернативна духовна практика, се явява религиозна доктрина и техника, която не удовлетворява истинските им потребности. Тази източна религиозна система, представяна като универсална и широкоразпространена в съвременния свят, крие сериозни рискове да дестабилизира духовно младия човек и да го направи податлив на съмнителни внушения и нездрави психични влияния.
Уважаеми народни представители,
Обръщаме се към вас с настояване да упражните вашите правомощия за парламентарен контрол върху оторизираните органи на МОН, за да се изяснят подробностите около отговорността за избора на тези неподходящи текстове за зрелостните изпити. Този случай за пореден път показва празнотите в образователната система и рисковете за учениците от злоупотреба с религиозни учения и нетрадиционни духовни практики при липсата на редовно обучение по религия. Отдавна предметът "Религия" трябваше да бъде въведен в образователната ни система и децата да имат възможност за избор да изучават своята религия или светска етична дисциплина. Ако това беше станало, ръководните фактори и подрастващите щяха по-правилно да се ориентират в това море от псевдодуховни и религиозни учения и практики, които се разпространяват в наше време.
За пореден път апелираме в изготвяния в момента нов Закон за училищното образование обучението по Религия да заеме полагащото му се място като редовен предмет в учебната програма.
01.06.2015 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА СВ. СИНОД
Н Е О Ф И Т
ПАТРИАРХ БЪЛГАРСКИ
………………………………………………………………………………….
Η ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΤΩΝ ΓΟΝΕΩΝ
ЙОГА ПРОПАГАНДАТА НЯМА МЯСТО В БЪЛГАРСКОТО УЧИЛИЩЕ
ДО ПРОФ. ТОДОР ТАНЕВ
МИНИСТЪР НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА
С О Ф И Я
   Уважаеми господин Министър,
   Обръщаме се към Вас във връзка с матурата по български език и литература за 12 клас (2014-2015 уч. г.), в която бяха включени като изпитен материал текстове, представляващи прецедент за нашето образование. Прецедент, който ние, родителите, смятаме за недопустим и не можем да отминем с безразличие и мълчание. 
   Един зрелостен изпит бележи учениците за цял живот – той остава в тяхната памет като изява на зрелостта им, оценява постигнатото от тях до този момент и в много голяма степен определя бъдещето им. Затова зрелостният изпит сам по себе си е значимо изпитание за всеки млад човек. А Вашето ведомство натовари още повече учениците и постави множество деца в конфликт със собствената им съвест - на изпита по БЕЛ да не желаят да пишат и отговарят на въпросите от теста върху учението за йога, но да са принудени да го направят. Дали при тези обстоятелства са успели да дадат резултатите, на които са способни? И как ще им се отрази това в психически и морален план – неща, които трябва да интересуват не само нас като родители?
    Питаме Ви още: как ще бъдат оценени онези, които по вътрешни подбуди и убеждения, а не от незнание, не са отговорили на тенденциозно и пристрастно формулираните въпроси за йога учението? Не само формулировката на тезата в нейните два варианта, но още повече заложените в теста отговори са представени във вид, който не позволява на детето да изрази собствено становище, различно от еднозначното бодро утвърждаване на „предимствата” на йога. С какви мисли и чувства са писали децата, които трябваше да покажат езикови знания, но са били смутени от съдържанието на предложените им текстове? Освен с всички тези деца, ръководените от Вас служители, натоварени със задачата да подберат текстовете за матурата по БЕЛ, трябваше да предвидят, че има и зрелостници от средни богословски училища, които с отговорите на теста за йога влизат в конфликт със собствената си вяра и изповедание.
    Включването на въпросните текстове в изпита по БЕЛ на практика е индиректна пропаганда на чуждо окултно учение пред десетки хиляди зрелостници. Не вярваме, че те са попаднали случайно пред очите на учениците. С действията си, при това в навечерието на 24 май, Вие показахте, че нямате нищо против да занимаете децата с йога учението, което е не само духовно вредно, но и чуждо на българската образователна традиция и култура. Пред нас се изпълват думите на св. ап. Павел: „ще дойде време, когато човеците не ще търпят здравото учение, но, водени от своите похоти, ще си насъберат учители да им гъделичкат слуха; те ще отвърнат слуха си от истината и към басни ще се обърнат.” 
    Възразяваме, господин министър, срещу тази йога пропаганда в българското училище! Защото рекламирането на окултни учения и практики е в ущърб на нашите деца и очевидно обслужва не наши български интереси. Не така са постъпвали просветителите и будителите на нашия народ. Нито те са желаели, нито ние днес желаем натрапването на „басните”, а настояваме за образование и възпитание на бъдещите поколения на България в здравия дух, изпитан и утвърден през вековете. 
   Как да бъдат успокоени и подкрепени унизените вече ученици, как да се поправи допуснатата грешка и тя да не се повтаря отново - оставяме на Вашата съвест и отговорност.

РОДИТЕЛИ:
http://aktines.blogspot.gr/2015/06/blog-post_68.html

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου